Jak wybrać sprzęt komputerowy odpowiedni dla firmy?

11 grudnia 2015
Posted in Porady
11 grudnia 2015 SBTS

Jak wybrać sprzęt komputerowy odpowiedni dla firmy?

Każdy z nas ma w firmie jakiś sprzęt komputerowy – telefon, tablet, komputer stacjonarny. Prędzej czy później przychodzi czas kiedy myślimy o jego wymianie. Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać przy okazji zakupu nowego sprzętu to dlaczego chcemy wymienić nasz stary sprzęt? Z jakiego powodu ten, który teraz posiadamy nie spełnia naszych wymagań? Czy ulegamy trendom, lubimy nowości czy może mamy inne potrzeby?

Komputery i inne urządzenia przeznaczone na prywatny użytek, często służą nam również do pracy. Choć osoby fizyczne i firmy przy wymianie sprzętu kierują się często innymi pobudkami, wiele przyczyn takiej decyzji wydaje się być taka sama u obydwu tych grup.

Pierwszym czynnikiem, który decyduje o wymianie sprzętu jest wydajność. Bądźmy szczerzy, nie wszyscy pamiętamy o czyszczeniu pamięci komputera, gromadzimy różne dane, również te niepotrzebne. Instalacja dodatkowych programów i aplikacji wpływa na wydajność urządzeń. Zaczyna brakować nam miejsca, a działanie sprzętu staje się tak powolne, że każda niekoniecznie skomplikowana operacja trwa dłużnej niż byśmy sobie tego życzyli. Powinniśmy zatem szukać wydajnego sprzętu, który nie będzie wymagał stałej dbałości o sprawność i dokupywania dodatkowego wyposażenia.

Czynnikiem, który wpływa na wybór sprzętu są fundusze. O ile duże organizacje mają na ten cel odpowiedni budżet to mniejsze firmy i osoby prywatne już niekoniecznie. Przemyślenie zakupu pozwoli na to, aby nowy sprzęt służył przez lata i żebyśmy nie musieli martwić się o jego wydajność.
W związku z tym, iż na świecie szybko zmieniają się trendy dotyczące pracy, dostępności itp. istotną rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie, może odegrać „mobilność” naszego komputera, dostęp do sieci oraz naszych zasobów z dowolnego miejsca. Z tym wiążą się jednak pewne problemy, bo wydajność nie zawsze wiąże się z mobilnością. Przyjęło się uważać, że do pracy, która wymaga specjalistycznych programów np. graficznych czy architektonicznych nadają się tylko komputery stacjonarne. Poza tym, mobilność może rodzić pewne zagrożenia, bo wszystkie dane nosimy ze sobą i łatwo narazić się na ich utratę. Kolejną kwestią, na która powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie sprzętu jest oprogramowanie. To z jakiego systemu i z jakich programów będziemy korzystać powinno mieć kluczowy wpływ na wybór parametrów nowego komputera. Sprzęt musi umożliwiać nam swobodną i wydajną pracę.

W firmach zwykle zatrudnia się w tym celu specjalistów ds. informatyki, w domach czy kilkuosobowych firmach wszelkie aktualizacje czy też awarie staramy się rozwiązywać na własną rękę. Jeśli wybieramy sprzęt niestacjonarny, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę swoich danych. Wirusy, kradzież, upadki czy zalania często pozbywają nas tego co dla nas najcenniejsze: zdjęć, ważnych prac i samego sprzętu.

 

Arek Klatkowski - autor

 

Arkadiusz Klatkowski

Aktywny w w branży IT od 15 lat. Miłośnik technologii mobilnych i Virtual Reality.